organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow חוות אורגניות arrow חווה ואדם - לא מדברים, עושים!
Friday, 16 April 2021
 
 
חווה ואדם - לא מדברים, עושים! הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

על החווה האקולוגית של מודיעין שמעתי לפני הרבה מאד זמן, היא נחשבת למובילה ויוצאת דופן בהיקף המעורבות הקהילתית שהיא הצליחה לייצר. החווה פועלת באופן חוקי, מסודר, בשיתוף ובתמיכה של עירית מודיעין והמשרד לאיכות הסביבה.

נסעתי לפגוש את איציק גזיאל מייסד החווה והמנהל בפועל, מתוך אחת השכונות הקיצוניות של העיר מודיעין התפתל לו כביש חדש יחסית בתוך ההרים, הסלעים והצמחיה הטבעית שכיסתה פעם את הגבעות שעליהן בנויות היום שכונות לבנות ובוהקות של העיר. אחרי מספר קילומטרים נכנסים לחווה - שטח של כמה דונמים מוקף גדר. הגעתי לפני איציק והתחלתי להסתובב לבדי ברחבי החווה, צוות החווה היה עסוק באותה העת בהכנת לבני בוץ, בבניית מרכז אפיה, בעבודה בחממה ובפעילויות אחרות. המבנה הראשון והגדול ביותר שנגלה לעיני היה מבנה המשרת את צוות החווה, בעיקר את המתנדבים והעובדים במסגרת שרות לאומי. מסביב יש חדרי שינה, מטבחון, חלל משותף עם מחצלות, ספות וכריות, חדר ישיבות ובחוץ בחלק הקיצוני של המבנה יש דלת קטנה ומעוטרת בציורים ועליה כתוב "שרותי עלים", למה עלים? כי במקום להוריד מים שופכים פנימה עלים. אלה הם שירותי בול פגיעה עם מושב פלסטיק סטנדרטי

השרותים בחווה הינם אקולוגים וה"תוצרת" הנאספת (עם קצת עלים) הופכת לקומפוסט המשמש לזיבול. המיחזור הזה משרת את המטרה החשובה ואת ההישג הגדול של החווה: החווה אינה מייצרת פסולת בכלל, לא מים אפורים, לא שופכין המוזרמים לביוב העירוני ולא זבל - פשוט מדהים. החווה מארחת מאות ילדים והורים במסגרת הפעילות שלה ובכל זאת מצליחה לנהל את המשאבים בצורה שלא תייצר פסולת שאין לה שימוש חוזר. זה רק מוכיח לנו שאפשר אחרת צריך רק לפתוח את הראש. המשכתי לשוטט להנאתי בחווה סקרתי את גינת הירק - אתם מוזמנים להתרשם בעצמכם:

פרוייקט קהילתי לגידול מזון אורגני 1
בהמשך ראיתי אישה צעירה עומדת מעל שטח אדמה מלבני קטן והופכת במרץ את רגבי האדמה עם קלשון, צינורות ההשקיה החומים כבר היו פרוסים ונראה היה שהיא מכינה גינת ירק, בעוד אני מתקדמת לעברה, נגלה לפני, בשולי החלקה הקטנה, שלט קטן ומקושט עליו היה כתוב " חוות החוויות של משפחת רפאלי" כששאלתי למעשיה חייכה וסיפרה שמשפחת רפאלי היא חלק מפרויקט קהילתי, המשפחה מתכננת לגדל בחלקה שלה תות שדה, אוכמניות, וגם ירקות כמו מלפפונים וגזר. אני באה לעשות את ה"עבודה השחורה" כדי שלילדים יישאר החלק החוויתי והמהנה יותר היא מסבירה, אנחנו אוהבים אוכל בריא בבית וחשוב לנו להעלות את המודעות בקרב הילדים שלנו, להסביר להם הלכה למעשה את ההבדל בין זריעת גרעיני הירקות והפירות שקונים בסופר ולהראות להם שהזרעים האלה עקרים ולא צומח מהם כלום, לעומת זרעים אורגנים שיצמיחו פירות וירקות שמהם נוכל להפיק ולשמור זרעים לשנה הבאה. הפרוייקט מספק את התחושה של הקרבה לטבע ולאדמה, את הצורך ליצור ולייצר וכמובן מהווה זמן איכות משפחתי נדיר ללא הסחות דעת והפרעות. כל משפחה מקבלת 30 מ"ר והיא מתחייבת להופיע ולטפל בחלקה לפחות פעמיים בשבוע . העלות הכוללת היא 100ש"ח לחודש, החווה מספקת את השטח, הדרכה,השקיה, כלי עבודה וזרעים אורגניים והמשפחות מגדלות לעצמן בחלקה הקטנה שלהם ירקות, פירות ותבלינים לצריכה הפרטית שלהם. בעודנו מתלהבות מהרעיון הנפלא והיישום המוצלח שלו, הגיע איציק עם חיוך גדול, נתן כמה עצות בנוגע להכנת הגינה ונפנה לספר לי על החווה.
הכל התחיל לפני 12 שנה בערך כשאיציק פיתח תוכנית שנקראה "מדע, תודעה וטבע" עקרונות התוכנית הן מדע - כפרדיגמה שלטת מספק את השיח והשפה, התודעה - היא הכוח המשמעותי שמניע, שיוצר מציאות, והטבע שהוא הגנרטור שטוען אותנו. בעיני איציק יש חשיבות עצומה לעבודת כפיים, "יש הדהוד" הוא מסביר "בין הרמה הפיזית לרמה הנפשית והרוחנית".
התוכנית דנה בין היתר בדפוסים שלנו ורבגוניותינו הפנימית כפרטים ובשוני לעומת פרטים אחרים, בהשוואה לרבגוניות ולשוני בטבע. המטרה הייתה לעבוד עם ילדים במסגרות חינוכיות (גנים/בתי ספר) בשאיפה להפוך את זה לתוכנית עירונית. הקמת החווה הייתה כרוכה כמובן בהמון בירוקרטיה, חוקים ותקנות, "אבל האנשים" אומר איציק "הפקידים ואנשי המקצוע שהיו חלק מהבירוקרטיה מאד פרגנו ועשו כל מה שאפשר כדי לעזור", בהתחלה הייתה חווה וירטואלית, נבנה מנגנון פעיל של צוות והנהלת חשבונות עצמאיים למרות שהפעילות נעשתה בחסות המתנ"ס. איציק עצמו עבד ללא שכר במשך השנתיים הראשונות . היכולת להראות פעילות ומנגנון עצמאי סייעו בחיבור לעיריה ולמשרד החינוך וכשהם נרתמו לפעולה העניינים התחיל לזוז. נבחר שטח, הוקמה גדר, היום יש פעילות ענפה ומרתקת. איציק משקיע מרץ רב בבניה וגיבוש של "הצוות הכי טוב שאפשר" הצוות עובר תהליך העצמה, לימוד מתמשך, כלים וסיוע בתחומי הפדגוגיה, הדידקטיקה ועוד, סדנאות והדרכות ממרצים אורחים וכמובן גם בבניה פיזית של המבנים והמתחמים הפעילים של החווה.

פרוייקט קהילתי לגידול מזון אורגני 2
בחווה פרוייקט נוסף הנמצא בהקמה בימים אלו ומטרתו לגדל ירקות ופירות בשדות וחלקות גדולות, קבוצת אנשים מהקהילה תהיה שותפה לעבודה בשדה, ובתמורה יקבלו מהתוצרת האורגנית, יגאל מארה"ב ושני מתנדבים נוספים כבר החלו בהכשרתו של השדה ובהקמת הפרוייקט הנפלא הזה.
פעילות בבתי ספר
למרות שהחווה בבוקר של יום חול באמצע השבוע נראית פעילה ושוקקת חיים, מרכז הפעילות הוא בבתי הספר, כיום פועלת החווה במסגרת של כ-20 גני ילדים ובתי ספר, מקימים מרחבים אקולוגיים, גינות ירק, בניה אקולוגית, חממות, גינון קהילתי, תו תקן ירוק ועוד פעילויות רבות בתוך תחומי בית הספר. בחווה נערכות סדנאות במטרה להוות מרכז ארצי לחינוך בכל הקשור לקיימות, החווה בנויה באופן מקיים: חשמל סולרי ביודיזל, חימום במגורים, טיהור מים, איסוף מי גשמים, בניית מאגר מים של 100 קוב, לא מוציאים פסולת מהחווה. יש 15 איש שחיים באופן קבוע בחווה והמון מבקרים ובסוף היום לא יוצאת פסולת מכל סוג מתחומי החווה.
פרוייקט הצלת פקעות
מודיעין היא עיר המתפתחת בקצב מסחרר, שטחים נרחבים וירוקים, העשירים באוכלוסיית צמחי בר מגוונת וססגונית נהרסים ע"י הבניה המתפשטת. צוות החווה הכריז על מבצע הצלת פקעות של פרחי בר, הייתה פניה לקהילה וזו התגייסה ויחד, הוצאו צמחים ופקעות מאתר המיועד לבניה והועברו לגינות ציבוריות בעיר ובבתי הספר, כך יוכלו לשוב ולהנות מפריחתם כל שנה.
מחלקת הגינון של עיריית מודיעין מגלה עניין,
איציק הקפיד לציין את הענין והפתיחות שמגלה מחלקת הגינון של עריית מודיעין, הם הקצו לחווה שטחים של בר ו"סמי-בר" לטיפול שוטף של תיכוניסטים כחלק מפעילות "מחוייבות אישית" בבית הספר , למתנדבים ולתלמידי בתי ספר במסגרת פרוייקטים של גינון קהילתי וכו', האחריות לטיפול בשטחים היא של החווה והם דואגים לטפח אותם ללא שימוש בריסוסים המכחידים את פרחי הבר היפים (כמו סביונים, חרציות, צפרני חתול ועוד) שהופכים נדירים יותר ויותר בסביבה העירונית. המטרה אנחנו לא פנאטים מסביר איציק, אנחנו לא רואים את עצמנו כשומרי הסביבה שמחנכים גדודים של בני נוער למאבק.
המטרה
של החווה היא ליצור מודעות, שהאדם יפתח מודעות לעצמו וילמד לקבל החלטות בצורה אוטונומית במקום לנוע עם הזרם. לחדש את הקשר לאדמה, לעבודת הכפיים ולעולם שסובב אותנו.
בניה אקולוגית
המבנים של החווה בנויים בכמה שיטות מחומרים ממוחזרים וטבעיים, המטרה היא להתנסות בכמה טכניקות. המבנה המשמש למגורי הצוות בנוי ממכולות ישנות מרופדות בבלות של קש ומצופות בבוץ, את היסודות לקירות עושים מצמיגי רכב ישנים מלאים באבנים. יש מבנה בתכנון שיבנה מלבני בוץ אותן ראיתי נוצרות ונערמות בכניסה לחווה. את הגגות יש קושי לבנות מבוץ כי אין מספיק נסיון בארץ ולכן בחרו בחווה לבנות גגות מפלטות של עץ ועליה שכבת "שינגלס" (חומר המיוצר מפסולת של תעשיית הנפט). בחווה נערכות סדנאות בניה אקולוגית הכוללות תיאוריה לצד התנסות, בהדרכתם של דוד רנוב ודינה יוגב.

חסכון באנרגיה
הגנרטור המספק חשמל לחווה עובד על ביו דיזל, צינור הפליטה שלו עובר בתוך צינור חיצוני, הפליטה מהגנרטור מחממת מים שעוברים בצינור הזה. המים החמים משמשים לחימום החממה, כמו כן חדרי המגורים של המתנדבים מוסקים על ידי צינורות המים החמים העוברים מתחת לרצפה. מי מאגר המים מוזרמים בסירקולציה בתוך החממה ומתחממים ב"מחליף החום" בקודקוד החממה, "מחליף החום" מנצל את תכונת האוויר החם העולה למעלה ואת אנרגיית השמש ומחמם את הצינורות. לחממה כיסוי פוליקרבונט דו שכבתי עם חלל אויר המספק בידוד מיטבי. כמו כן לחממה מסך תרמי המשמש לבידוד נוסף ולהקטנת חלל החממה בחורף. הפסולת האורגנית מנוצלת כמובן ליצירת קומפוסט וכן השירותים כולם מייצרים קומפוסט ולכן אין צורך בחיבור לביוב. יש בחווה גם קולט שמש המייצרים חשמל ועוד.

מה הלאה?
בחווה מספר מבנים מפוזרים : מוכנים, בבניה ובתכנון. כל מבנה יפעיל כ-2 סדנאות : נגרות וחימר, מרכז מאפים, מרכז להמרת אנרגיה, ביו גז, כל מני מתקנים דינמיים כמו אופניים שייצרו חשמל, מוקד למחזור ופיסול בחומרים ממוחזרים, מרכזי הדרכה, פינת חי גדולה שתתמקד בחרקים ודו חיים, מרכז מחקר ופיתוח מעשי בנושאי בר-קיימא וכן מתכננים להקים בשטח החווה בית ספר על בסיס קיימות לילדים מגיל הגן ועד כיתה י"ב, כיתה אחת מכל שכבה.

לסיכום
מהביקור המאלף ומהשיחה שלי עם איציק מתקבל הרושם שהחווה לא עוסקת בבעיות של איכות הסביבה, בניגוד למה שציפיתי אין דיון על זיהום הסביבתי ומפגעים נוראיים אחרים. אני חיכיתי להתפלפלות ונאומי אימה חוצבי לבבות על העתיד הנורא הצפוי לכדור הארץ אם לא נעשה משהו. ולהפתעתי לא מצאתי דיון אינטלקטואלי על עתיד הקיום שלנו על פני כדור הארץ אלא פשוט עשיה, החוויה שלי הייתה שהמקום המופלא הזה מדבר בעצם על הפתרונות היצירתיים והפרקטיים, על חינוך ומודעות ועל אלטרנטיבות, על מה אפשר וכדאי לעשות וגם על איך ילדים ומבוגרים מפשילים שרוולים תוחבים את הידים ברגבי האדמה מרגישים אותה מריחים אותה ומתחילים להכיר אותה ואת עצמם. כדאי לבקר ומומלץ להשתתף בחוויות, הסדנאות והפעילויות שהחווה מציעה. אנשים טובים וחרוצים שירצו להתנדב יוכלו לפנות לישראל בטלפון
057-7378673

http://havaveadam.go.cet.ac.il :לאתר החווה ולפרטים נוספים

 

נכתב ע"י הילה אפללו (נטורופתית)
מנהלת אתר חיים אורגניים
עוסקת במתן טיפול נטורופתי, הרצאות וסדנאות בתחום הרפואה הטבעית
בעלת קייטרינג ומעבירה סדנאות בישול בריא.
פרטים נוספים באתר האינטרנטwww.hamasa-el.com :

אי מייל : כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה
טלפון : 052-3435558

 

בחזרה לדף הבית>>

 
< קודם
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים