organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow פרמקלצ'ר arrow פרמקלצ'ר ומחשבות על האיטי
Tuesday, 14 July 2020
 
 
פרמקלצ'ר ומחשבות על האיטי הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageבעקבות האסון בהאיטי, עולות מחשבות לגבי מה יקרה לתושבי ישראל במקרה של רעידת אדמה, מלחמה או אסון טבע גדול? איך יראו החיים ללא חשמל, מים זורמים, תחבורה ותקשורת? ולמה לאנשים שלומדים פרמקלצ'ר יש סיכוי טוב יותר לשרוד? 

 

 

אחרי האסון המתוקשר כל-כך ונורא כל-כך בהאיטי, והתמונות המחרידות שמגיעות משם: מאות אלפי אנשים שנותרו ללא קורת גג, ללא מים נקיים וללא מזון. הנורא מכל היה לגלות כי רבים שהצליחו לשרוד את רעידת האדמה החזקה, שמחקה בשניות עיר שלמה, אנשים שרעידת האדמה מצאה אותם בשטח פתוח, אנשים שחולצו או חילצו את עצמם, חלקם חולים ופצועים, נמצאים עדיין בסכנת חיים מפאת המחסור במים ובמזון.

היה נורא לשמוע את השדרן מספר בקול רועד על אנשים שתוהים מה היה עדיף, למות ברעידת האדמה מיד או למות אחר כך לאט וביסורים מהרעב. מדינות רבות התגייסו לסייע לתושבי האיטי מוכי הגורל ושלחו אספקה של ציוד רפואי, תרופות, מזון ומים, אך אלה הגיעו ימים אחרי רעידת האדמה ולא הצליחו למנוע את אירועי הרעב, השוד והביזה.

אין מים, חשמל וטלפון
מדינת ישראל שנמצאת בנקודה באיזור מאד רגיש על השבר הסורי אפריקאי, מועדת לפורענות לא פחות מהאיטי. לא יכולתי שלא לחשוב על מה יקרה פה, בישראל, אם יתרחש פה אסון טבע מסוג זה. אפילו אם הנזק למבנים לא יהיה כה רב, ומספר הנפגעים קטן בהרבה, מספיק שתשתיות המים, החשמל והתקשורת יקרסו כדי שהתפקוד היום יומי שלנו יפגע בצורה משמעותית.

אי אפשר לקנות אוכל
דמיינו מצב בו, החנויות ורשתות השיווק יהיו סגורות ולא יהיה מאיפה לקנות אוכל, הבנקים יהיו סגורים ולא יהיה איך להוציא כסף, וכל אמצעי התשלום האחרים לא אפקטיביים בהעדר חשמל. אם תשתיות המים יפגעו ותופסק אספקת מים לבתים. גם אם זה ימשך ימים או שבועות ספורים, איך נסתדר?

אין תחבורה, אין אמצעי תקשורת
דמיינו את צירי התנועה הרוסים ובלתי עבירים לכלי רכב וכן חוסר יכולת לקנות דלק. אתם יכולים להתנייד אך ורק ברגל או באמצעות אופניים, אין טלפונים, אין מחשב, אין אפשרות לשמוע או לשדר חדשות ולדעת מה המצב בארץ, מה היקף הנזק ותוך כמה זמן תגיע עזרה.

נסו לרגע לחשוב מה הייתם עושים במצב כזה על מנת להשיג מזון, מים ומחסה מפני הקור, החום או הגשם?

המחשבות האלה החזירו אותי ל"חווה ואדם", החווה האקולוגית במודיעין, המקום בו השתתפתי בקורס פרמקלצ'ר. היה לי ברור שמי שמיישם את עקרונות שיטת הפרמקלצ'ר בחיי היום, יהיה בעל סיכוי טוב הרבה יותר לשרוד את המצב הבעייתי. פרמקלצ'ר היא שיטת תכנון מקיימת, כלומר שיטה המספקת כלים לחיים ברי קיימא. השיטה מבוססת על עקרונות מדעיים אבל לומדת גם מהמסורת והפולקלור.

פרמקלצ'ר
פרמקלצ'ר היא שיטת תכנון המיועדת בדיוק למטרת הישרדות! אבל לא בהכרח בהקשר לאסונות טבע, מלחמה, פלישת חייזרים או כל סיטואציה בה כל החיים שלנו נעצרים ברגע אחד קטן. פרמקלצ'ר היא שיטת תכנון שמטרתה לאפשר לנו חיים טובים ומלאים על פני כדור הארץ תוך הצבת גבולות לצריכה ולצמיחה, תוך חלוקה הוגנת של משאבים.

בין עקרונות השיטה נמצא את הרצון לעבוד עם הטבע ולא נגדו, להבין שהכל קשור בהכל וכל דבר שאנחנו כפרטים עושים משפיע לא רק עלינו או על סביבתנו הקרובה, אלא בעל משמעות והשפעה רחבה הרבה יותר.

התנהלות נכונה ושפויה של שימוש מושכל במשאבים וחלוקתם בצורה הוגנת, חסכון, מחזור ושיתוף. היא הדרך היחידה שלנו לשרוד לאורך זמן על פני כדור הארץ שמשאביו מוגבלים.

אבל כשמתרחש אסון טבע כמו בהאיטי, היכרות עם שיטת הפרמקלצ'ר לא באה לידי ביטוי רק בתוכניות שיקום ארוכות טווח, אלא יכולה לשמש להצלת חיים בזמן אמת. אתם שואלים איך? אני אסביר.

מחסה
אנשי פרמקלצ'ר ידעו לבנות מחסה מכל מה שמוטל סביבם, לא בגלל שהם חכמים או מוכשרים יותר אלא בגלל שהם מודעים לאפשרות, שקש, אדמה, ענפי עצים, עלים ואפילו בקבוקי משקה מפלסטיק יכולים לשמש כחומרי בניה זמינים.

Image
ערבוב של אדמה, חול וקש ליצירת חומר גלם לבניה

מים
אנשי פרמקלצ'ר מכירים שיטות לאיסוף מי גשמים. מי שאסף מי גשמים לפני האסון והמיכל לא ניזוק, יזכה לאספקת מים נקיים לשתיה, גם כשתשתית המים הארצית תקרוס. ומי שלא אסף, ידע להשתמש באיסוף טל בשעות הלילה או שידע לבחור במזון עתיר נוזלים.

מזון
אלה ישבחרו לחיות לפי עקרונות הפרמקלצ'ר ויגדלו תרנגולות בחצר יזכו לאספקה של ביצים טריות. אלה שדאגו לטפח בוסתן עצי פרי וגינת ירק, יוכלו ליזון מהם עד שתגיע אספקה. ומי שלא טיפח גינת ירק ובוסתן או שאלה ניזוקו, ידע ללקט צמחי בר למאכל. אותם צמחים שגדלים פרא, בשדות נטושים בגינות מוזנחות ובצידי הדרכים: סרפדים, חרדלים, לחך, חוביזה, חמציצים, אשחר, גדילן מצוי, קטלב ועוד.

Image
גינת ירק

תרופות
אלו שיכירו את התכונות הרפואיות של הצמחים, העצים, התבלינים יוכלו להכין חבישות, ומרקחות שיחטאו וירפאו פצעים ומחלות אחרות, עד שסיוע רפואי מסודר יגיע.

טיפול בהפרשות
אם מערכות הביוב לא עובדות, יש תמיד חשש שטיפול ופינוי לא מתאימים של ההפרשות יגרמו להפצת מחלות זיהומיות. אולם יש דרכים טבעיות לטיפול בהפרשות, בדיוק כמו התהליך המתרחש בטבע באופן יומיומי עם הפרשות של בעלי חיים. האדמה יודעת להפוך את השתן והצואה לקומפוסט, לאדמה פוריה ומזינה במיוחד. בקורס פרמקלצ'ר לומדים איך להפוך את ה"זבל האנושי" ליתרון ולמשאב.

כשאדם מערבי ממוצע מסתכל על פסולת, הוא רואה לכלוך וזוהמה שיש לפנות אל מחוץ לטווח החושים. כשאיש פרמקלצר מתבונן בערימת פסולת הוא רואה משאב לא מנוצל. לכן איש פרמקלצ'ר לומד בין היתר לעשות שימוש חוזר בחומרים הנראים לאחרים כחסרי כל ערך.

Image 

מאיפה הגיע הטרנד החדש?
בודאי תשאלו מהיכן הגיע הטרנד החדש הזה של הפרמקלצ'ר? הרוב מייחסים את זה לסוגיית איכות הסביבה וההתחממות הגלובלית. אבל פרמקלצ'ר היא אחת השיטות העתיקות ביותר הקיימות. יש אנשים שחיים ככה, כי כך חיו אבותיהם אלפי שנים לפניהם. ויש אנשים שבוחרים לשמר את הידע, לשפר את היעילות האנרגטית שלהם ולנהל חיים שפוגעים כמה שפחות בסביבה וחוסכים במשאבים מתכלים ובכסף.

מי אלה אנשי הפרמקלצ'ר המוזרים?
אז נכון שלפני כמה שנים, כל אותם חלוצי הפרמקלצ'ר נחשבו מוזרים וחריגים בעולם המערבי, אבל היום בקורסי הפרמקלצ'ר ניתן למצוא: עורך דין, מורה, סטודנט לפיזיקה, ארכיטקט, מרפא סיני, נגר, חקלאי, חייל משוחרר, לבורנטית ועוד. אנשים שחיים בעיר, במושב, בקיבוץ, רובם גרים בבתים מערביים סטנדרטיים, שבאים ללמוד את השיטה ולישם אותה בבתיהם, בעבודתם ובחייהם החברתיים.

הם לומדים ליישם את העקרונות האלה בלי לגור במערות ולאכול עשב כל היום, אבל הם נושאים את הידע ומשמרים אותו. ידע זה מהווה יתרון בעבורם במשך חיי היום יום שלהם וללא כל ספק משפר את הסיכוי שלהם לשרוד במקרה של אסון.

לפרטים נוספים ומידע על קורסים - אתר הפרמקלצ'ר הישראלי.

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים