organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow אורלי וגיא בועטים באורגני
Tuesday, 11 August 2020
 
 
אורלי וגיא בועטים באורגני הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageבעקבות פרומואים המאיימים לשבור את מיתוס האוכל האורגני, חיכינו בקוצר רוח ליום ראשון לתוכנית של גיא מרוז ואורלי וילנאי. שני עיתונאים מוערכים שנתפסים לפחות בעינינו כרציניים ויסודיים. אבל האכזבה הייתה גדולה, הם בחרו להתעסק בתפל ונראה שהפעם הם לא באמת חשבו לעומק על טובת הצרכן.

 

התכנסנו וצפינו בתוכנית, נתחיל בזאת שגיא בחר לפתוח את התוכנית בבדיחה, שהייתה יכולה להיות מצחיקה אם היא לא הייתה כל-כך מגמתית. בהמשך הוצג משאל רחוב שצולם מוקדם יותר ובו הם מציגים 2 דברים מרעישים:

1. שאנשים נוטים להתנהג בהתאם למה שנראה להם רצוי ומקובל בסיטואציה הספציפית – בטח אל מול מצלמות הטלוויזיה.
2. שיש זנים שונים של עגבניות, שחלקם טעימים יותר וחלקם טעימים פחות ושעגבניה רגילה יכולה להיות טעימה יותר מעגבניה מאורגנית.

שתי המסקנות האלה לא עוסקות בשאלה המהותית שמעסיקה את כולנו, האם מזון אורגני בריא יותר או לא? היא רק מנסה להצחיק ולהציג ציבור שלם של צרכני אורגני כפראיירים או טרנדיים שמשלמים הרבה כסף על פוזה. מהלך שלא תורם דבר לאזרחים עליהם התיימרו לשמור, אלא לרייטינג בלבד.

יש בישראל הרבה מאד אנשים שעושים מאמץ אמיתי לצרוך מזון אורגני, אנשים חולים, ואנשים שמנסים להימנע ממחלה, הם קונים אוכל אורגני אפילו שזה לא קל להם מבחינה כלכלית, מפני שהם מאמינים שזה נכון יותר ובריא יותר, רק בשביל האנשים האלה הייתי מצפה שיתייחסו לנושא בכבוד. שינסו לייצר דיון עינייני, מאוזן, שחברי הפאנל יהיו בעלי דיעות שונות ולא תמימיי דעים.

במהלך התוכנית הוצג סרטון של דליק ווליניץ (שלא היה באולפן אולי מתוך אילוצים טכניים) הסרטון הערוך לא היה ראוי, הוא לא יכל לענות על הטענות של "חברי הפאנל" ולא סיפק את המידע הדרוש כדי להציג תמונה מאוזנת. אפשר היה להזמין את גיא רילוב, את אורי אדלר או את ד"ר אורנית רז, שייצגו כראוי את הצד האורגני באולפן.

חשבנו שתחשפו חקלאים אורגניים שסרחו ונמצאו בגידולים שלהם שאריות חומרי הדברה אסורים, או חנויות שמכרו תוצרת רגילה בתור אורגנית, חשבנו שתידון הבעייתיות בחוק האורגני ובדרכים לזיהוי של אוכל אורגני. שאולי תהיה בתוכנית איזושהי תרומה להידוק האכיפה ולשיפור הפיקוח. אבל התאכזבנו מאד לגלות שהתוכנית מציגה באופן חד צדדי את הטענה שמזון אורגני לא בריא יותר.

לפני כמה חודשים הוצג מחקר מקיף מאד הסוקר עשרות מחקרים שפורסמו והשוו את הערכים התזונתיים של האוכל האורגני מול הרגיל ומצא שאין הבדל משמעותי. המחקר סותר טענות שהעלו מחקרים קודמים שיש עדיפות למזון אורגני מבחינת ערכו התזונתי. אבל גם זה לא נוגע במהות, בסיבה העיקרית בעטיה בוחרים האנשים באוכל אורגני והיא: שבגידול מזון אורגני אין שימוש בדשנים כימיים, בהורמוני גדילה ובחומרי הדברה מסוכנים.

לצערי אין היום מחקרים גדולים וטובים שמוכיחים בצורה חד משמעית שמזון אורגני בריא יותר בגלל היעדר חומרים כימיים רעילים, וזאת מהסיבה שאין מי שיממן את המחקרים האלה. את המחקרים שפוסקים לטובת המזון הרגיל מממנים החברות שמייצרות חומרי הדברה ודשנים, איגודי החקלאים למינהם ושאר בעלי אינטרס.

יש מחקר, לא גדול, שנערך האוניברסיטת אמורי בג'ורג'יה ארה"ב, משנת 2006. המחקר נעשה בקרב קבוצת ילדים בבית ספר יסודי, מטרתו הייתה לבחון האם תזונה אורגנית מגנה על הילדים מפני חשיפה לשאריות חומרי הדברה אורגנופוספתיים.

במהלך המחקר נבדקו בדיקות השתן של הילדים פעמיים ביום בוקר וערב. המחקר נמשך כ-15 ימים, מתוכם במשך 5 ימים רצופים צרכו הילדים מזון אורגני בלבד, ובשאר הימים צרכו מזון רגיל.


תוצאות המחקר הראו כי בימים בהם נצרך מזון רגיל נמצאו שאריות חומרי הדברה בשתן ובימים בהם נצרך מזון אורגני לא היו עקבות של חומרי הדברה בשתן. המחקר הזה לא היה גדול מספיק וארוך מספיק כדי לספק נתונים סטטיסטיים מדעיים רציניים, אבל הוא הדגים בצורה פשוטה והבהיר את הצורך האמיתי שיש לבחינה מעמיקה יותר של הנושא. לצערי לא נערך בהמשך לממצאים, מחקר גדול ורציני יותר שיתן תיקוף מדעי לתוצאות.
 

שאר המחקרים מראים קשר סיבתי בין חשיפה לחומרי הדברה לבין שיעורי מחלות כמו סרטן, הפרעות נויירולוגיות וכו'. למרות שאין עדיין מחקרים טובים בתחום המצביעים על קשר ישיר, לא ניתן להתעלם מהמידע הקיים ומההגיון שיש בסברה, שהחומרים הכימיים המשמשים לדישון והדברה בחקלאות, הינם מזיקים לבריאות. גם אם הם נבדקים והכמות שלהם מוגבלת, לא נבדקות ריאקציות בינהם.

בגידול חקלאי אחד נעשה לעיתים שימוש במגוון ריסוסים שונים המטפלים במזיקים שונים בעת ובעונה אחת. מישהו בדק מה, "קצת מזה" ו"קצת מזה" ו"קצת מזה", עושים לבריאות שלנו? מישהו בדק את ההשפעה של החשיפה לכמויות קטנות של החומרים האלה לאורך שנים על בריאותנו?

אנחנו יודעים היום ששאריות חומרי הדברה, נכנסות לגוף של הילדים ולשלנו ויוצאות ממנו בשתן. אנחנו לא בטוחים שאנחנו רוצים לקחת את הסיכון לגבי מה החומרים האלה עושים שם בגוף  בזמן שהם מסתובבים במחזור הדם, איזה ריאקציות מתרחשות, האם כל החומרים הכימיים מופרשים או שמא חלקם נשארים בגוף? אני ורבים אחרים, בוחרים באופציה שלפי ההגיון הבריא נראית לנו עדיפה ובטוחה יותר והיא התזונה האורגנית.

אם התחקיר הרדוד שהציגו בתוכנית מספק אותם - אורלי וגיא מוזמנים להמשיך ולצרוך מזון רגיל.

 לכתבה ששודרה הערוץ 10 – לחצו כאן.
 
הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים