organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow פרמקלצ'ר arrow יונית משמרת מלאכות מסורתיות
Monday, 21 June 2021
 
 
יונית משמרת מלאכות מסורתיות הדפס דואל
מאת יונית קריסטל   
Imageיונית קריסטל, היא מדריכת טיולים לשעבר שהחליטה שאת המלאכות המסורתיות ההולכות ונעלמות, אסור לאבד. כבר שנים שהיא לומדת ומלמדת מלאכות מסורתיות רבות כמו, טווית חוטים, צביעת חוטים, אריגה, קליעת סלים, כובעים וקמעות מקנים, סוף, עלים, קש וכו'. יונית תספר לנו, בסדרת מאמרים, על המלאכות המסורתיות, איך פגשה בהן, מה מיוחד בהן, איפה אפשר ללמוד אותן ועוד


שמי יונית, ואני עוסקת בשימור מלאכות מסורתיות הנעלמות מן העולם. בסדרת הכתבות הבאות אספר מעט על מה שהביא אותי לעיסוק המעניין והלא שיגרתי הזה, ומדי פעם אתן סקירה על מלאכה מסויימת או על בעל\ת מלאכה מעניינים שפגשתי והסיפור שלו\ה. כמו כן אעדכן בלוח הארועים מידע לגבי סדנאות של לימוד מלאכות שונות.

איך הגעתי לשימור מלאכות מסורתיות?
בתחילת שנות השמונים הייתי מדריכת טבע וטיולים בבית ספר שדה. באותן שנים עדיין אפשר היה  לפגוש באמצע טיול משפחה של דרוזים בגולן שדורכים ברגליהם ענבים בגת ומכינים דיבס (דבש ענבים),דייגים הקולעים מלכודות ענפים מיוחדות, נשים יושבות בצוותא ורוקמות את שולי מטפחותיהן בתחרה, או אורגות שטיח. תחנות אלו, ששיקפו את התרבות החמרית של הארץ היו מהאהובות עלי ביותר בהדרכה.


Image
אפיית לחם בטאבון

 Image
 הכנת פריכה (חיטה קלויה)

Image
הכנת בורגול

באותו זמן התחלתי גם בניסיונותיי הראשונים בקליעת סלים מחומרים שמצאתי בשטח תוך כדי טיול. עם השנים הלכו מראות אלו ונעשו נדירים יותר ויותר. בצער רב ראיתי איך עולם של מחשבים ומכונות משתלט עלינו ודוחק את מלאכות היד למקום שולי ביותר ואיך יבוא של מוצרים מארצות בהן שכר העבודה זעום דוחק את הייצור המקומי.בצער רב עוד יותר התחלתי להבין שהעלמות המלאכות היא גם העלמות הידע הגלום בהן. ידע בן דורות רבים, שנושא עמו תפיסת עולם מיוחדת . חכמה, שהיא חכמת הידיים אבל גם חכמת הלב.

עולם הולך ונעלם
בדור של הסבתות שלנו נשים ידעו לתפור, לסרוג, ולהכין מטעמים מחמרי גלם ראשוניים.לחלקן היו מיומנויות מקצועיות נוספות שרכשו בחייהן. גם הגברים היו בחלקם בעלי מלאכה וידעו ליצור בידיהם מוצרים שימושיים. מעטים מאיתנו למדנו מהם...

הכפריים והבדואים שחיו כאן לפני כ-120 שנה ידעו לספק את מרבית צרכיהם-מבניית הבית ועד להכנת המחרשה במו ידיהם מבלי להזדקק לקניית מוצרים בחנות. מעטים מאד (אם בכלל) מבני הדור הצעיר של ימינו מסוגלים לכך.

Image
בית באשדוד-תקופת המנדט הבריטי
מתוך ספריית הקונגרס, אוסף מטסון


Image
נערה טווה בפלך
ארכיון התמונות, יד יצחק בן צבי, אוסף יוסף ברסלבי

היכולת לספק את צרכי בעצמי  תמיד קסמה לי,ועבודה לא הפחידה אותי. במהלך טיול  בשנת 1996 הגעתי לדרום הר חברון, אזור בו ארח החיים המסורתי של הרועים והפלחים עדיין נשמר בחלקו. ישבתי שם כחודשיים עם אחת הפלחיות, אשה רבת פעלים בשם עאישה, שלימדה אותי את סודות הפלך שלה.

ארגתי בהדרכתה שטיח בנול הקרקע המסורתי.החוויה של השלמת העבודה משלב הצמר הגלמי  ועד לתפירת השוליים היתה חזקה ועמוקה, וההבנות שהבנתי באותו זמן (לא רק בעניין האריגה) מלוות אותי עד היום.

ImageImage
עאישה(מימין) ויונית אורגת בנול קרקע(משמאל)

פרמקלצ'ר
בסוף הטיול חזרתי לאזור ירושלים, ולמדתי בקורס הפרמקלצ'ר שנערך בגזר בהדרכתו של גרהם בל מסקוטלנד. פרמקלצ'ר היא שיטת תכנון וחשיבה המעודדת אורח חיים אקולוגי,ושמה דגש בין היתר על ייצור עצמי. השיטה כבשה אותי ובתשע השנים הבאות  התעסקתי בה באופנים שונים.

באותו זמן העמקתי בתחומי הקליעה , הטוויה,צביעת הצמר בצמחים והאריגה. עיסוק זה במלאכות השתלב באופן מושלם בפרמקלצ'ר. התחלתי ללמד, וראיתי עד כמה החזרה אל המלאכות הפשוטות ואל החמרים הטבעיים משמעותית עבור תלמידי ותלמידותי. הסיפוק שהם חוו הקיף תחומים נוספים בחייהם-לא רק לימוד הידע , אלא גם דרך חדשה להבין את העולם החמרי, בילויים חדשים עם המשפחה ואפילו חוויות רוחניות. 


 Image
סדנה לקליעת כובע מסוף ליד מעיין בגולן

במאמר הבא- איך זה נעשה למה שאני עושה.

למידע נוסף על סדנאות ופעילויות, יונית: טל:04-6787158,   050-6962403
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה
 
 

 

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים