organiclife.co.il
  דף הבית arrow בלוגים arrow אוכל אורגני אמיתי– איפה קונים...
Monday, 12 April 2021
 
 
אוכל אורגני אמיתי– איפה קונים... הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageבמפגש שלי עם אנשים המתעניינים באורגני תמיד עולות שאלות כמו: איך יודעים אם זה באמת אורגני? האם זה באמת יותר בריא?  וכמובן שאלת המחיר, למה זה כל-כך יקר, איך קונים אורגני במחירים שפויים יותר?  עסקנו בכך לא מעט בכתבות שהתפרסמו באתר, לפניכם סיכום קצר של העצות וההמלצות.

 

 

תחילה עלינו להודות שרוב המוצרים האורגנים הם אכן יקרים יותר ממוצרים לא אורגנים וזה נובע מכמה סיבות: בגלל הכמויות הקטנות יותר, בגלל עלויות הפיקוח, בגלל שהפגיעה ממזיקים נפוצה יותר בגלל שלא משתמשים בריסוסים כימיים ואז הפגיעה בחקלאי גדולה יותר. פגיעה בגידולים עלולה ליצור מדי פעם מחסור ואז מן הסתם המחיר עולה.

אבל לצערי זה נובע גם מהעובדה שקיים פער עצום בין התשלום שמקבל החקלאי לבין התשלום שמשלם הלקוח בחנות או בסופר. וגם מהעובדה שהתחשיב של העלויות לא הוא לא : עלות ההכנה+עלות הזריעה+עלות המים+עלות הקומפוסט+העבודה של החקלאי+עלות הפיקוח = מחיר הירק/פרי, אלא כמה כסף אפשר לגבות על הירק (עם אפשרות לשקל שניים פחות או יותר מהמתחרה) = מחיר הפרי והירק.

אחת הדרכים לעקוף את זה, היא למצוא חקלאי שנמצא תחת פיקוח אורגני ולקנות ממנו ישירות את הירקות והפירות, בצורה זו אנו חוסכים בפערי התווך וכן מקבלים פירות וירקות טריים שנקטפו באותו היום ולא בילו בדרכים ועל המדפים אי אלו ימים.
לפניכם מספר כתבות על מגדלים שניתן לרכוש מהם ישירות פירות וירקות -  לכתבות לחצו כאן.

פרט לקניית ירקות ופירות ישירות מהחקלאי, ניתן גם לרכוש מוצרים בקואופרטיבים אורגנים. קואופרטיב היא התארגנות של קבוצת משפחות המנצלות את כוח הקניה שלהן, רוכשת כמויות גדולות של מזון במחירים סיטונאים ובכך מוזילה את העלויות  באופן משמעותי.

לכתבה על קואופרטיב אורגני.
לרשימת הקואופרטיבים האורגנים המופיעה באינדקס האורגני.

האם זה באמת אורגני? למה אורגני?
שאלה חשובה נוספת ששואלים אותי היא: איך אני יודע שזה באמת אורגני ולא מרמים אותי? רבים מסתובבים עם הסיפורים על החקלאים שרימו ומכרו סחורה רגילה וטענו שהיא אורגנית. כאן אני לא מתווכחת, אכן יש חקלאים אורגניים שמרמים, ויש חקלאים רגילים שמשתמשים בחומרי הדברה האסורים על פי חוק מאחר והם מסוכנים, יש חקלאים שמרססים חומרים מותרים, אבל בכמויות גדולות הרבה יותר מהמותר לפי החוק.

אבל חשוב להבין שאחוז החקלאים שרימו בתחום האורגני לא שונה מאחוז החקלאים שרימו בתחום החקלאות הקונבנציונאלית. כמו כן חלק גדול מהפרסומים על רמאויות מסוג זה נתגלו והובאו לידיעת הציבור על ידי החברה שמפקחת על החקלאי. כאשר חקלאי נמצא תחת פיקוח אורגני הסיכוי שהוא מרמה נמוך הרבה יותר, כי אם יתפסו אותו תשלל לו התעודה.

כמו כן, בקניה ישירה מול החקלאים, אתם לומדים להכיר אותם באופן אישי, ורואים עד כמה המשק מנוהל כעסק כלכלי רווחי או כדרך חיים המלווה באמונה אמיתית בתועלת שיש למזון האורגני ועד כמה החקלאי מחוייב לדרך החיים הזו.

לכתבות המסבירות את מושגי הבסיס לאורגני המתחיל ומספקות מידע על ארגוני הפיקוח ועל החוק האורגני לחצו כאן.

האם זה באמת יותר בריא?
בתור נטורופתית המטפלת בחולי סרטן ומחלימים, התוודעתי למזון האורגני מתוך חיפוש כלים  תזונתיים לריפוי וחיזוק של המטופלים. מחקרים הוכיחו מעל כל צל של ספק שחומרי הדברה מסויימים גורמים לסרטן , בעיות פוריות, הפרעות קשב וריכוז ועוד. מזון אורגני לעומת זאת נמצא עשיר יותר בנוגדי חמצון בויטמינים ומינרלים חיוניים לריפוי ושמירה על הבריאות.

לכתבות בנושא בריאות, רפואה טבעית, הקשר בין מזון אורגני וטיפול ומניעה של בעיות בריאותיות ועוד לחצו כאן. לכתבה המציגה מחקרים המוכיחים את עדיפות המזון האורגני.

 

מאת: הילה אפללו, נטורופתית מוסמכת ומנהלת אתר "חיים אורגניים"
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים