organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow פרמקלצ'ר arrow הבודהה הבא לא יהיה אדם, הוא יהיה קהילה
Saturday, 31 July 2021
 
 
הבודהה הבא לא יהיה אדם, הוא יהיה קהילה הדפס דואל
מאת הילה אפללו   
Imageאת עזריאל כהן פגשתי במקרה בקואופרטיב האורגני של נתיב הל"ה, אחרי כמה ימים נפגשנו כדי לדבר על אקולוגיה, קהילה וחיים אורגניים.  שמחתי ללמוד ממישהו שהיה שותף לפרוייקטים בכל רחבי העולם, חוקר כפרים אקולוגיים ומנסה מדי יום ללמוד, ללמד וליישם את החלום.

 

 עזריאל כהן, נולד בארה"ב וגדל בקנדה, בן 43, עוסק באמנות ויזואלית, ציור וצילום (http://azrielcohen.com), עזריאל גדל בעולם דתי. המשפחה המורחבת שלו עדיין מנהלת אורח חיים חרדי. עזריאל גדל בתוך קהילה מאד מגובשת וסגורה כמעט ללא כל קשר עם אנשים מחוץ לקהילה.

האחר הלא מוכר
בגיל מסויים הבין שיש אנשים אחרים שלא שייכים לקהילה שלו ועוד גילה שיש לו מערכת אמונות מגובשת לגבי מי הם, מבלי שזכה אי פעם לפגוש אותם. אחרי שפגש כמה מהם הוא גילה שגם להם יש דיעות ואמונות עליו ועל חבריו.

מאז נמצא עזריאל במסע אישי עמוק העוסק בבחינת המחשבות והדיעות על האחר הלא מוכר. במהלך המסע הוא פגש את דניאל גרינברג, אדם שחקר ובחן כפרים אקולוגיים ברחבי העולם, ומאז הרעיון של כפרים אקולוגיים, אורח חיים של אחדות בעיקר של בני אדם אבל גם עם הטבע שזור בחייו.

עזריאל מסתובב בעולם מפרוייקט לפרוייקט, תוך שהוא שומר על קשר עם חבריו בכל העולם, מתעדכן ולומד על הנסיונות של האחרים להקים כפרים וקהילות אקולוגיות. הוא היה שותף לדיאלוג הודי בודהיסטי, היה מהיוזמים והיוצרים של פרוייקטים מגוונים ומפגשים בין יהודים וישראלים בעולם, מפגשי יהודים ערבים ועוד. כשהמטרה היא לא לקבוע מי צודק אלא פשוט להכיר את האחר.

החשיבות של הקהילה
אחד מהאנשים שהשפיעו על תפיסת העולם של עזריאל במיוחד, היה זן מאסטר, תיך נת-הן (Thich Nhat hanh), עזריאל פגש אותו בצרפת בכפר שהוא מעין מנזר בודהיסטי. נת-הן משתמש לא מעט בדוגמאות מעולם הגינון אמר: "אם תבין את הטבע, תדע שכל דבר רע שקרה לך בחיים יהפוך לפרח".

אבל הרעיון ששבה יותר מהכל את ליבו של עזריאל, היה הצהרתו של נת-הן "הבודהה הבא לא יהיה אדם הוא יהיה קהילה", כששמע את המשפט הזה כל כך הרבה דברים התבהרו פתאום והרגישו מאד נכונים. כשמנסים לתרגם את הרעיון הבודהיסטי למושגים יהודיים, ניתן לראות גם במעמד הר סיני, כשחיכה עם ישראל למרגלות ההר היה רשום "ויחן ראש אחד בלב אחד" לאחדות והקהילתיות הייתה חשיבות מכרעת.

בהתבוננות סביבנו אנחנו מגלים המון ניכור והתבדלות. הדבר שאיפשר את הקמת מדינת ישראל, שאיפשר את ההשרדות וההתפתחות שלנו פה, היה הסולידריות החברתית, הערבות ההדדית, הקהילתיות והביחד. היום אף אחד מאלה כבר לא מתקיים, לא בקיבוצים ולא במושבים השיתופיים הבודדים שעוד נשארו. בערים אנשים יכולים לחיות שנים בבניין מגורים בלי להכיר את השכנים.

עולים חדשים שמגיעים לישראל נאלצים להתמודד עם קושי ודחיה במקום לקבל חיבוק ועזרה, אנחנו הופכים חשדניים, אנחנו חושבים שכל "אחר" מאיים עלינו ומסכן אותנו מבלי לנסות ולהכיר אותו.

תדר של אחדות
עזריאל מאמין שהדרך לטפל בעצמנו ובכדור הארץ תתקיים אך ורק בתדר של אחדות, מתוך הבנה אמיתית של יחד. הכפרים האקולוגים משמשים היום מעין מעבדה, נסיונות שונים ברחבי העולם המתרגלים שילוב של חיים ידידותיים לסביבה ולקהילה.

עזריאל מסביר כי "יש מקומות בהם כפרים אקולוגיים שימשו כניסוי בתנאי מעבדה לסיטואציות של פתרון סכסוכים מהם ניתן יהיה ללמוד בעתיד על התמודדות עם סכסוכים גדולים בעולם. החיים בכפר האקולוגי לא תמיד מספקים את התשובות, אבל הם מסייעים להבין איזה שאלות צריך לשאול ואיך לשאול אותן."

"הקשר שבין האנשים לבין הקהילה" מסביר עזריאל "מקביל לקשר לכדור הארץ" התפיסה שלנו שמובילה למצוקות כלכליות, היא אותה תפיסה שמייצרת את המצוקה וההרס של כדור הלכת עליו אנחנו חיים"

הטכנולוגיה בשירות האקולוגיה
עזריאל משמש בימים אלו גם כמרצה, יועץ ומנהל של קורס פרמקלצ'ר שמתקיים בכפר האקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה, שבעמק האלה. בתהליך הקמת הקהילה היה רצון אמיתי להפוך את זה לתהליך חינוכי והקבוצה החליטה לקיים קורס פרמקלצ'ר מסודר, הדומה במבנה שלו לקורס ה- EDE   המוכר ע"י אונסקו. (בסופו יוכלו אנשים לקבל תעודה).

הידע, הנסיון והיצירתיות של עזריאל כהן, הפכה את הקורס הזה למיוחד במינו בשל הרעיון המופלא של ביקור וירטואלי בכפרים אקולוגיים והאזנה להרצאות מהמובילים בתחום הפרמקלצ'ר בכל העולם, באמצעות שיחת וידאו (video conference). עזריאל הצליח להביא לכפר פיזית מבקרים חשובים, אבל גם להפגיש את חברי הקורס באופן וירטואלי באמצעות שימוש בטכנולוגיה, עם המורים הטובים בעולם.

השימוש בשיחת הוידאו איפשר לאנשים לשאול שאלות ולנהל דיון חי ואמיתי עם מומחים. הפעילות הזו מעניקה משמעות נוספת למילה "אקולוגי". במקום להטיס את האנשים האלה מאפריקה, אסיה, אמריקה וכו' לישראל הם יכולים באמצעות המחשב לנהל את הדיון ממקום מגוריהם המרוחק מבלי לבזבז משאבים מיותרים וכן לחלוק ידע ונסיון של שנים עם עמיתים וחברים.

עוד על הפרוייקטים של עזריאל כהן ויצירותיו,  ניתן ללמוד מאתר האינטרנט שלו: www.azrielcohen.com

 

 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים