organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow אורגנית והעיר הגדולה - פרק ראשון
Wednesday, 11 December 2019
 
 
אורגנית והעיר הגדולה - פרק ראשון הדפס דואל
מאת תום סויצקי   
פעם, כשחנות טבע היתה שם נרדף לכוך חשוך שמוכר מיני מזונות לא מזוהים, המילה אורגני התקשרה אצלי לשיעורי ביולוגיה ולכתות מסתוריות דמויות איימיש.
מאז גדלנו, התפתחנו, המודעות הבריאותית, אני, והעיר הגדולה, עד שהמושג "אורגני" הפך כינוי לסגולה לאריכות ימים ובריאות טובה.

 

בפנטזיה מספר 8, אני חיה במצפה בגליל, מגדלת שני כלבים, חתול וגינת ירק אורגנית משלי, ומתקיימת כמשק אוטרקי אינטימי ופורח. גם מושב בשרון הצפוני זו אופציה, אבל בלי מעוף בשלב זה.
במציאות חיי אני גרה בטבורה של עיר, נושמת פיח, צורכת תרבות ובין לבין משתדלת לקיים חיים אורגנים וידידותיים לסביבה ולמשתמשת.
אין ספק שחיים אורגניים ועיר גדולה אינם דרים בכפיפה אורגנית טבעית אחת, ומחייבים הרבה תושיה, פשרות, והמון יצירתיות, או בשתי מילים: חתיכת אתגר.
מכיוון שאינני המשוגעת היחידה בעניין, החלטתי לשתף אתכם בחוויות, עדכונים, ושאר ירקות של חיים אורגנים בעיר הגדולה.
לצערי התרבות האורגנית עדיין בחיתוליה פה, בגדולה, וכל הקשור לאיכות סביבה הוא בגדר חלום. מי שרוכש חצילים בחנות טבע, עצוב לגלות שהם עטופים ניילון נצמד (כדי לשמור על אורך חיי מדף ארוכים יותר, הסביר לי חקלאי), שסלסלות עגבניות השרי עשויות פלסטיק, ושכמות הניילונים המוצעת לצרכן, יכולה להתחרות במספר הפרסומות בערוצים המסחריים. אמנם נתקלתי בשקיות נייר ממוחזרות שתלויות ע"י הקופה באי אלו חנויות טבע, רק שלא פגשתי קופאי/ת שהציע אותן או שלט שיקדם את מכירתן. כל זה לא תופס לגבי "ביו סנטר" שבגבעת ח"ן (רעננה), שם ממחזרים שקיות ניילון ומשתפים את הצרכנים בבקשה לחסוך ולהרתם למאמץ האקולוגי.
היות ותרבות-אמנות הן סיבה נעלה לחיות בעיר הגדולה, אני גולשת בטבעיות לנספח התרבות שלי, ומספרת שקבלתי בשמחה את הידיעה שבספרה החדש של אורלי קסטל-בלום, "טקסטיל", נושמת דמות של חקלאי אורגני. "ימות המשיח הגיעו", חשבתי לעצמי, אם סופרת מהשורה הראשונה מחליטה להקצות שטח מחיה לישות אורגנית ולנושא בכלל, שהרי אין כמו ספרות וקולנוע כדי לשקף מציאות. מיהרתי לרכוש את הספר וצללתי לתוכו, בזהירות, ובהתרגשות.מלבד שלומי, הדמות האורגנית והשולית, משובצים בספר איזכורים ורמיזות לחיים אורגנים, למשל מונית שנוסעת על גז, למשל מנדי שבמטרה לרכך את תהליך ההזדקנות הופכת לטבעונית: "בלי חלב, בשר, דגים, ביצים, לחם וקפה – רק פירות וירקות ואיזו אצה" (יותר מזכיר את גישת ה- raw food, אבל למה להיות קטנונית), לא מוותרת על סחיטת מיץ עשב חיטה וזוללת את כל תוספי מזון "הכי עדכניים בשוק". לשם האיזון היא גם מתנתחת פלסטית סדרתית. , אבל למה להיות קטנונית), לא מוותרת על סחיטת מיץ עשב חיטה וזוללת את כל תוספי מזון "הכי עדכניים בשוק". לשם האיזון היא גם מתנתחת פלסטית סדרתית. raw food, אבל למה להיות קטנונית), לא מוותרת על סחיטת מיץ עשב חיטה וזוללת את כל תוספי מזון "הכי עדכניים בשוק". לשם האיזון היא גם מתנתחת פלסטית סדרתית. , אבל למה להיות קטנונית), לא מוותרת על סחיטת מיץ עשב חיטה וזוללת את כל תוספי מזון "הכי עדכניים בשוק". לשם האיזון היא גם מתנתחת פלסטית סדרתית. שלומי, רווק בן ארבעים פלוס, חקלאי אורגני בזעיר אנפין שמחזיק מכונת קומפוסט, ושבגינתו הגזר לא מצליח, המלפפונים מחוררים והדלעת נרקבת, הוא תושב ברוש, על גבול תאשור שבנגב, טיפוס משעמם ומרוכז בעצמו לכל הדעות, בעל כושר ביטוי חלש שנוהג לשאת  נאומים ארוכים בני שעה, נגד הגלובליזציה, ההרס, הניצול של אפריקה והילדים בדר' מזרח אסיה, ושמאמין שבגד-ים הוא תוסף מלאכותי, ולכן מעדיף שיזוף ללא סימני היכר. הכשרון האמיתי שלו הוא צילום שטפונות ותקריבי פרחים ופעם אף מכר תמונה שלו למקומון הדרום תמורת 100 ₪.חברתו הצעירה של המשעמם הטרחן, ילידת צפון ת"א חובבת מותגים וכסף, מתרגלת למגורים עם האורגני, ומתאימה את הגרדרובה שלה לבית שקילוח דקיק של מים יוצא מהדוש החלוד שלו. הצעירה ירשה מפעל טקסטיל ומתעניינת בכותנה אורגנית לצרכי תעשיה ולשם כך נוסעת לפגוש מגדל כותנה אורגנית מזן פימה, בטפטוף טמון, בקיבוץ עין כיסופים.
כך מסכמת אורלי קסטל-בלום את החיים האורגנים דרך פריזמה של תל אביבית בת זמננו,
ובלי לומר מילה על כתיבתה השנונה והקריסטלית, אני מיד מוסיפה סעיף קטן לחתיכת האתגר שלי: להמשיך ליחצן בחדווה ובחיוך את היצורים האורגנים, כדי שדמותו של שלומי לא תקבע את הפרופיל האנושי שלי ושל חבריי לתפיסת החיים, מה שעלול להפוך את הערים הגדולות לערי מסכנות מודרניות למעשנים בלבד. בפגישתנו הבאה: העיר הגדולה, האורגנית וקינוחים

תום סויצקי
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 

 
< קודם
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים