organiclife.co.il
  דף הבית arrow תרבות אורגנית arrow חוות אורגניות arrow להציל את עמק הטל
Monday, 12 April 2021
 
 
להציל את עמק הטל הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

הגעתי שוב לעמק הטל מכמה סיבות, לראות איך המקום התפתח בחודשים האחרונים, להצטייד בקצת זרעים אורגניים לקראת האביב והכי חשוב לברר מה קורה עם המאבק המשפטי שיכריע בסוף החודש הקרוב את גורלה של פינת החמד הירוקה הזו בתפר שבין רחובות לנס ציונה. איך להציל את עמק הטל ונאום חוצב להבות על עתיד החיים על פני כדור הארץ....


מאז הביקור האחרון שלי בעמק הטל אני בקשר עם סער ודווקא השבוע הוא לקח שבוע חופש (מעבודת ההתנדבות האינטנסיבית שלו) ולא יכול היה לפגוש אותי, התקשרתי ובררתי עם מי אוכל לדבר ואמיליו כהרגלו הזמין אותי בחום להגיע והבטיח שיקדיש לי מזמנו.
מטרת הראיון הייתה לבדוק את התקדמות המאבק לאור העובדה שבסוף החודש יכנס לתוקפו צו הפינוי מהשטח. ציפיתי לשיח של מאבק, טרמינולוגיה של התנגדות ולהט מהפכני ובמקום זה מצאתי איש עייף, כואב עם ראיה מאד מציאותית והרבה מאד אמונה. שלא תטעו אמיליו  לא מתכנן להתפנות בשקט ולא מתכוון לוותר כל כך בקלות, אבל הבנתי שכתפיו נחלשו מנשיאת האחריות לחווה על כתפיו, מהמאבקים המשפטיים היקרים מאד שנמשכים כבר 14 שנה ומהעבודה הפיזית הקשה הנדרשת ממנו על מנת לתחזק את החווה שכוללת משק חי וגינת ירק גדולה (שמאכילה את המשפחה והמתנדבים), עכשיו הוא רוצה קצת שקט.

שומר הנגב" - לפני כחצי שנה הרים אמיליו פסל - דמות פנים בגובה של 17 מ' במשקל 45 טון מבטון יצוק שהוקם מול המקום הכי מזוהם ברמת חובב. זוהי דמות הפנים הגדולה ביותר שהונפה אי פעם בעולם בחתיכה אחת  .
ייצור הפסל הוא נזק סביבתי ענק מבחינה אקולוגית אבל היה ניסיון להוכיח שהוא עבר בכל וועדות משרד הפנים כדי לקבל אישורים להקמה וזה כלל שינוי יעוד קרקע, כשברור לכל הנוגעים בדבר שזה פשע אקולוגי ולאף אחד לא היה איכפת. הפסל עומד ומטרתו למשוך את העין למקום המזוהם הזה, כדי שהאנשים שיגיעו לראות גם יריחו ויבינו שיש בעיה. בעתיד מתוכננים להקים שם מרכז הסברה והדרכה להעלאת המודעות לאיכות הסביבה. היום בדיעבד הוא מבין שבניית הפסל הייתה טעות עם בגלל שהוא מפגע אקולוגי וגם בגלל המראה הפגאני שנוגד את אמונתו ויהדותו.עלות הקמת הפסל הייתה כ 100,000 ש"ח שיצאו מכיסו הפרטי ואותם הוא ישלם עוד זמן רב.
ואז השתתק לרגע וממש לפני שחשבתי שנגמר הראיון הוא פתח במונולוג ארוך שמתמצת את פילוסופיית החיים שלו :
אני לא פוליטיקאי ולא מטיף אני סתם בן אדם שרץ עם צבע ובטון ביד, מי יקשיב לי? יד ימיני קרסה שאר הגוף בעקבותיה, הזמן שלי מתקצר והפילוסופיה שכתבתי הולכת להיעלם בטרוף. כולם יגידו כן, כן, כן, הידע מצטבר אבל ההבנה פוחתת. למה אתם מחכים? אם זה לא בידיכם בידי מי? רק אנחנו אחראיים לילדנו, לא פוליטיקאי שרוצה קבלות מהירות, לא חדשות בטלוויזיה שמחפשים רק אייטמים נוצצים ללא תוכן. אל לנו לסמוך על המערכת שבנויה בשביל דבר אחד בלבד - להאכיל ולשמן את גלגלי המכונה. מכונת הקדמה שמביאה אותנו במהירות הסילון לנשימה האחרונה. מתי היא הנשימה האחרונה? כבר לקחתם אותה. אבל כייצור של 7 מיליארד בני אדם הריאה מספיק גדולה, אבל אל תשכחו שגם לנשימה יש גבול והגדרה של זמן זו נשימה. הזמן עובר, הנשימה מתקצרת, ככל שיש יותר טכנולוגיות כך אנו כובשים את כדור הארץ ביתר שאת. כדור הארץ לא מצליח להתחדש תחת העומס ונשימתו מתקצרת, הוא נעשה חולה, מתחיל לרעוד, מתפוצצים לו פרונקלים, חומו עולה ויורד ללא הגיון, כאילו מנסה לנער מעליו את הווירוס שדבק בו. אין לטכנולוגיות יכולת לתקן את מה שהן בעצמן הרסו , בתחילת עידן האדם היה המון המון זמן ומעט מאד אינפורמציה, בסוף עידן האדם יש המון המון אינפורמציה ואין זמן. הבעיה בארץ ובעולם בכלל שרבים מבינים שיש מצב קשה בכדור הארץ, מי שלא מאמין וחיי חיי חומר - רוצה להספיק לראות עולם, לקנות יותר - אכול ושתה כי מחר תמות, זה החלק האפל בנו שחושב שאין לנו מה להפסיד.
האדם לאורך כל האנושות מנסה לחקות את הבריאה, אנשים מנסים להיות אלוקים. הבריאה היא האמנות הגדולה, להסתכל במבט כולל על האנשים, על מעשיהם על החיות ועל הטבע כולו, עצם הנשימה, המחשבה, העשייה זו האלוקות והיא כולה שלנו. אין שלי ושלך הכול של כולם, מה שהשכן שלך ייצר הוא גם שלך, הגינה היפה והפורחת שלו מענגת גם את העיניים שלך, גם אתה נהנה מהצבעים והריחות וזה עושה אותה גם לשלך, מה זה משנה אם היא לא רשומה על שמך.
אחרי ששוחחנו ארוכות על הפילוסופיה ושמעתי עוד סיפורים יצאנו לסיור בגינת הירק המרשימה של החווה שמהווה חלק חשוב מכלכלת המקום ואחר כך פנינו לנבור בתיבת האוצר של החווה.
הנכס הכי יקר שיש לאדם, אמר לי אמיליו זה זרעים ולדעת מתי לזרוע. לא צריך יותר מחתיכת אדמה, מקוש, סככה ומים רק מזה כבר אפשר להתקיים, לא צריך להיות תלויים במערכת ולא להתעצל, בגינה או אפילו בעציצים אפשר לייצר אוכל. והוא כמובן צייד אותי ביד רחבה בזרעים רבים ומגוונים לגינת הירק הפרטית שלי, ואני מצדי התחייבתי לאסוף את הזרעים בסוף העונה ולחלוק אותם ולהפיץ אותם ככל שאוכל


 


איך עוזרים להציל את עמק הטל?
הסיכוי היחיד של עמק הטל הוא התארגנות ותמיכה ציבורית שתצעק ותפגין, שתבחר לא לוותר על הנקודה הירוקה, היפה, והחשובה הזו, או שעריית נס ציונה תפרוש את חסותה על המקום ותעודד את הפעילות המדהימה שמתרחשת שם. אנשים שרוצים לעזור ולעשות משהו להצלת עמק הטל:
1. לשלוח מכתבי תמיכה, עם פרטים מזהים שלכם לעמק הטל (אמיליו מוגלינר, רח הכלניות 5, חבצלת רחובות)
2. לשלוח מכתבים לתקשורת, לראש עיריית נס ציונה, למנהל מקרקעי ישראל, לראש הממשלה, לנשיא וכו'
3. לבוא לבקר, לעזור, להשתתף בסדנאות ובפעילויות.
4. להיכנס לאתר  של עמק הטל ולחתום על העצומהפסטיבל הצלת עמק הטל:
ביום שיש 12/5 , סדנאות ללא תשלום, פתוח לקהל הרחב.
מוסיקה, פעילויות לילדים ועם ילדים
לרשותכם יעמוד שולחן כיבוד, אתם מוזמנים להביא מטעמים מעשה ידיכם
הפסטיבל יתחיל ב 9:00 בבוקר וימשך עד 17:00 אחה"צ
בואו להביע תמיכה בעמק הטל
תנו סיכוי לשטחים הפתוחים

שומרי שבת מוזמנים להישאר לישון
לפרטים נוספים : 08-9492380

 

נכתב ע"י הילה אפללו (נטורופתית)
מנהלת אתר חיים אורגניים
עוסקת במתן טיפול נטורופתי, הרצאות וסדנאות בתחום הרפואה הטבעית
בעלת קייטרינג ומעבירה סדנאות בישול בריא.
פרטים נוספים באתר האינטרנט:
www.hamasa-el.com
אי מייל : כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה
טלפון : 052-3435558

 

 

 

 


 
< קודם   הבא >
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים