organiclife.co.il
  דף הבית arrow חקלאות אורגנית arrow חקלאות אורגנית בעידן הפוסט מודרני
Thursday, 13 August 2020
 
 
חקלאות אורגנית בעידן הפוסט מודרני הדפס דואל
מאת הילה אפללו   

Imageבשיטות המסורתיות לא השתמשו בדשנים כימיים, בהורמונים, בריסוסים ובשאר טיפולים הנהוגים בחקלאות המודרנית. באותה עת, לא הייתה גם הנדסה גנטית כך שלא היה ניתן לגדל גידול שלא בעונתו. החקלאות המסורתית הייתה טבעית ולא כפתה עצמה על המערכת האקולוגית.

יש להודות שלא הייתה לחבר'ה האלה בכלל האפשרויות הטכנולוגיות שלנו יש והם נאלצו לעבוד מאד קשה. כמויות המזון שהצליחו להפיק היו קטנות לאין שיעור ולעיתים נאלצו לסבול חרפת רעב כשכוחות טבע, כמו בצורת או ארבה, חרבו את היבולים.


החקלאות האורגנית בת ימינו לא מתכננת להשיב אותנו לימינו כקדם ובטח לא לפת לחם. היום יש לנו היכולות המכאניות והידע הביולוגי, לגדל את המזון שלנו בכמויות גדולות בלי להשתמש בחומרים כימיים המפרים את האיזון האקולוגי. מטרת החקלאות האורגנית היא שמירה מקסימאלית על האיזון האקולוגי ועל איכות הסביבה (מים, בעלי חיים, אוויר, אדמה וכמובן בני האדם).


חומרי הריסוס הכימיים והדשנים משנים את איכות והרכב הקרקע, מחלחלים לתוך מי התהום ומזהמים אותם. כמו כן הם משנים את הרכב הצמח (שבצורתו הטבעית משמש גם לריפוי מחלות קשות), פוגעים בבעלי החיים הקטנים החיים בסביבה ומכאן גם בחיות הניזונות מהן, וכך הלאה. לכל זה השלכות חמורות על המערכת האקולוגית כולה. אל לנו כמובן לשכוח גם את הנזקים העצומים שנגרמים לבריאות בני האדם החשופים אליהם (הנושא הוכח מספר רב של פעמים במחקרים מדעיים שערכו מוסדות ידועי שם בכל העולם).


מסמך שעקרונותיו אושרו על-ידי הפדרציה העולמית לחקלאות אורגנית
IFOM (ומצוי באתר www.ifoam.org) טוען כי החקלאות האורגנית מבוססת על 4 עקרונות:

 

1. עקרון הבריאות
חקלאות אורגנית חייבת לשמר ולטפח את בריאות העולם, כמערכת אחת בלתי ניתנת לחלוקה:  בריאות הקרקע, הצמחים, בעלי החיים ובני האדם. קרקע בריאה, מייצרת גידולים בריאים המשפרים את בריאות בעלי החיים ובני האדם. חקלאות אורגנית חייבת לייצר מזון מזין באיכות גבוהה, התורם לבריאות בני האדם ולאיכות חייהם. ראיה זו מחייבת מניעת השימוש בדשנים, חומרי הדברה, תרופות וטרינריות ותוספי מזון שעשויים לגרום לפגיעה בריאותית.

 

2. עקרון הסביבה
חקלאות אורגנית חייבת להכיר במערכות סביבתיות חיות ובמחזורי חיים. עליה לפעול עמן, לטפחן ולשמרן. ייצור חקלאי חייב להיות מבוסס על תהליכים סביבתיים ומחזור. חקלאות אורגנית, מרעה ואיסוף מן הבר, חייבים להתאים עצמם למחזורים הביולוגיים ולאיזון הטבעי. ממשק אורגני צריך להיות מותאם לתנאים המקומיים - סביבה, תרבות והיקף.

 

3. עקרון ההוגנות
חקלאות אורגנית חייבת לבנות יחסי הוגנות עם הסביבה. הוגנות מאופיינת ביושר, שקיפות, הערכה הדדית וצדק בעולמנו המשותף, בקרב בני האנוש ובקשריהם עם שאר היצורים החיים. המעורבים בחקלאות האורגנית צריכים לטפח יחסי גומלין שיבטיחו הוגנות עם כל השותפים ובכל הרמות - חקלאים, עובדים, עובדי יצור, משווקים, סוחרים וצרכנים.

 

4. עקרון האחריות
חקלאות אורגנית חייבת להיות מנוהלת בצורה זהירה ואחראית, בכדי להגן על בריאות חייהם של הדורות הבאים והסביבה. חקלאות אורגנית חייבת לפעול כדי למנוע סיכונים משמעותיים בפיתוח או אימוץ טכנולוגיות חדשות (כגון הנדסה גנטית).


מילת המפתח היא איזון. עלינו למצוא את שיווי המשקל העדין, שבין לספק מזונות איכותיים למספר גדול של אנשים, לבין שמירה על בית הגידול שלנו, על כל היצורים החיים בו, שכן אנו חלק מהטבע ולא אדונים שלו. היום, המודעות למחזור, חקלאות אורגנית, רפואה טבעית, תזונה טבעית, בניה מחומרים טבעיים ועוד, הולכת וגוברת. אנשים רבים עוברים לתזונה אורגנית ומספר החקלאים והשטחים האורגנים גדלים בהתמדה מדי שנה.


גם החקיקה בנושא מתקדמת. במשרד החקלאות פועל
ה"ארגון לחקלאות ביולוגית - אורגנית בישראל", ישנן התאגדויות של אנשים שמנסים לקדם את הרעיון בציבור הרחב, כמו "עמותת צרכני מזון אורגני" או התארגנויות שמטרתן להוזיל את העלויות כמו קואופרטיבים של מזון אורגני וכו'. הפעילות הערה בשוק הישראלי היא חלק ממגמה עולמית ברורה. יש שכבר רואים בתופעה מהפכה של ממש -  "המהפכה האורגנית".


 

מקורות מידע:

1. המשמעות העמוקה של החקלאות האורגנית / מריו לוי

2. עקרונות החקלאות האורגנית / תורגם ע"י אורי אדלר וגיא רילוב

3. מאמרים מתוך חוברת לקורס יסודות חקלאות אורגנית של הארגון לחקלאות ביולוגית אורגנית בישראל, בשיתוף משרד החקלאות ומועצת הצמחים

 
< קודם
 
הרשמה לניוזלטר
שם
דואר אלקטרוני *
טקסט אימייל
ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע, בלחיצה אחת על כפתור. פרטיך שמורים איתנו ולא נעביר אותם לגורם חיצוני
 
 
 
Top! Top!
חיים אורגניים הוא פורטל המכיל את כל המידע הקשור לאורח חיים אורגני. באתר מידע על מזון אורגני, בישול אורגני, אוכל אורגני, תיירות אורגנית, קהילות אורגניות, פורומים, קואופרטיבים אורגנים, אורח חיים בריא, רפואה טבעית, חקלאות אורגנית, מתכונים אורגניים